Na podzim 2018 jsem obdržel zajímavý požadavek. Napsat pro časopis Nevěsta článek o tom, jak si vybrat svatebního fotografa. Výzva byla přijata, v Nevěstě 2019 to již je černé na bílém a teď to mohu zveřejnit i tady. Na začátek však musím říct, že není nad to, když má svatební fotograf psát o tom, jak si vybrat svatebního fotografa. Kozel zahradníkem! Na druhou stranu, proč vlastně ne? Kdo jiný by o tom mohl vědět víc? Jak tedy na to?

Dříve bych asi okamžitě psal o různých rozhodovacích parametrech, ale vzhledem k novému trendu blížící se sezóny (2019) a nejspíše i těch dalších sezón, co přijdou po této, musím začít úplně jinou důležitou věcí – načasováním. To se totiž letos významně změnilo. Budoucí novomanželé si začali bookovat dodavatele o hodně dříve, než tomu bývalo. Proto úplně první věc, kterou bych asi mohl poradit, je začít s plánováním opravdu se značným předstihem. Zvláště chcete-li termín v období od června do září a chcete to mít zároveň na svém vysněném místě. Už tyhle dvě věci budou s nedostatečným předstihem problém. Totéž pak bude platit pro většinu kvalitních dodavatelů ostatních služeb, včetně dobrých fotografů.

Tolik k tomu nejaktuálnějšímu trendu. No a když tedy začnete plánovat včas a povede se vám trefit se do všech svých požadavků, jaký by tedy měl být váš fotograf? Předně by se vám jeho aktuální práce měla celkově líbit. Vše ostatní je o prioritách, přičemž je třeba si uvědomit, že svatbu většinou neorganizujete s vidinou dalšího pokusu, čili je s velkou pravděpodobností neopakovatelná. Fotograf má tak jediný úkol. Zachytit vaše vzpomínky. Fotky jsou totiž jedna z mála věcí, které vám (na rozdíl od některých jiných) ze svatby opravdu zůstanou.

S ohledem na výše uvedené, by fotograf měl být především svatební, zkušený, vybavený a spolehlivý profesionál. Proč to všechno? Svatba je z hlediska fotky trochu reportáž, trochu produktovka, trochu móda a trochu krajina.

Začněme tedy výbavou… Vzhledem k významnosti a neopakovatelnosti události je svatba velice náročná na kvalitu techniky. Fotograf by měl mít špičkovou techniku, která zastane všechny výše uvedené žánry. Tuto by navíc měl mít zdvojenou, aby nemohlo dojít k tomu, že něco vypadne a je po focení. Minimálně dva aparáty po dvou vložených kartách, které zrcadlí ukládaná data a podobně by se měl chovat k datům po celou dobu práce s nimi, tedy i při archivaci po dobu nezbytně nutnou. Stejně kvalitní by měl mít také techniku a software ke zpracovávání fotek. Nestyďte se zeptat, jak na tom vámi zvolený fotograf je. Cena veškeré takové techniky by v žádném případě neměla být v řádu několika málo desítek tisíc korun, ale určitě o řád vyšší. A proč by měl být svatební, zkušený a spolehlivý profesionál?

Předně by vaše domluva měla platit. Jak si to fotograf zařídí, je na něm. Na to nelze dát univerzální radu, ale určitě se zeptejte, jaká je záruka, že s vámi počítá a určitě dorazí. Proto by tedy měl být spolehlivý. Svatební by měl být proto, že by měl naprosto skvěle znát problematiku svateb, včetně timingu všech částí dne. Měl by vám také umět poradit, kdy je na co vhodná doba, abyste od něj dostali to, proč jste mu prvně napsali. K tomu pochopitelně potřebuje zkušenosti. Ty potřebuje také na to, aby svou techniku dokázal bezchybně ovládat. Nebojte se tedy zeptat na fotografovy zkušenosti. No a proto, aby to všechno zvládal, by měl být profesionál, což by nemělo pokrývat jen jeho odbornost, ale i schopnost komunikace s lidmi. Přeci jen s vámi stráví jeden z nejdůležitějších dnů vašeho života.

Záměrně se celou dobu nezabývám cenou. To je na každém z vás, jak je ochotný ocenit fotografa, který vše výše uvedené splní. Je dobré ale pamatovat na již jednou zmíněný fakt – fotografie vám jako jedna z mála věcí ze svatby zůstanou. Ano, všechno spojené s vyfocením svatby jistě není tak hmotně uchopitelné, jako třeba briliantový prsten, ale jak už jsem psal výše, je to otázkou priorit. Vy se jen musíte zeptat sami sebe, jakou prioritu pro vás zaznamenané vzpomínky mají. Zda kamarád/strejda (fotoamatér) dorazí. Zda má určitě tu techniku, jakou lze pořídit fotky, které se vám jinde líbily. Zda je připraven na její selhání a třeba i na to, kolik už těch svateb vlastně vyfotil.

Přeji vám šťastnou ruku při výběru nejen fotografa.