Proč se nebát svatby v zimě? Jak na ni? Co vše umožňuje, a co naopak ne? Na zásadní otázky okolo svateb v zimě se vám pokusím odpovědět a tuto problematiku tak trochu osvětlit.

Doby, kdy se lidé v zimě brali především proto, že “musí”, jsou, jak věřím, dávno pryč. Důvodů pro svatbu v zimě může dnes být už opravdu mnoho. Od ekonomicky-strategických, až po prostou zálibu snoubenců v zimním období.

Proč se tedy dnes již nebát svatby v zimě? Protože trh je na tento požadavek podstatně lépe připraven, takže určitý diskomfort lze vyvážil výbavou, která byla kdysi nemyslitelná. Budete-li chtít, můžete si svatbu v zimě udělat i ve venkovním stanu. Dnes už nehrozí, že byste nesehnali líbivé oblečení, které vás uchrání před chladem po dobu delší než nezbytně nutnou. A jediným “problémem” tak může být třeba jen červený nos. Není potíž sehnat tematické dekorace, kytky, ani doplňky… Zkrátka nástrahy zimy lze po technické stránce daleko lépe zvládat a nehrozí tak téměř vůbec, že by vám váš záměr mělo něco vyloženě znemožnit.

Jaké výhody tedy může mít svatba v zimě? Tak třeba ekonomickou. Ekonomická výhoda je asi zjevná. Většina dodavatelů není v zimě tak vytížena, jako po zbytek roku, a tak jsou schopni nabídnout své služby a zboží i výrazně levněji třeba proto, aby nevyšli ze cviku, nebo prostě jen proto, že se chtějí v relativně mrtvém období zabavit a přijít k nějaké té neplánované koruně navíc. Na některých věcech tak lze opravdu významně ušetřit.

Nezanedbatelné výhody jsou pak ty strategické. Například možnost si docela bohatě a svobodně vybírat. Jak z termínů, tak z dodavatelů, tak třeba i z míst. Prostě díky zatím stále docela nízké vytíženosti tohoto období nejspíše nebudete mít problém zvolit si vysněný termín na vysněném místě a s vysněnými dodavateli. Pochopitelně je vhodné vyhnout se obecně frekventovaným zimním termínům, jako jsou Vánoce, nebo Silvestr. Vypadá to sice originálně, ale počítejte s tím, že dodavatelé pravděpodobně budou z podobných nápadů už méně nadšeni, a když už by přislíbili účast, asi moc neušetříte (spíše naopak). Výjimku zde tvoří snad jedině provozovatelé restaurací, kteří by nejspíše i v tyto dny měli otevřeno, a tak budou v podobných případech svolnější k domluvě.

Pokud patříte do skupiny milovníků zimy, tak není co řešit. Je to prostě srdcová záležitost a jindy se to odehrát logicky ani nemůže, takže v termínu máte zcela jasno a výše uvedené výhody tak mohou být jen příjemným benefitem pro vás.

Na co si však v případě zimní svatby dát pozor? Jednoznačně je třeba počítat s určitým diskomfortem. I kdybyste byli zrovna průvodci z Everestu, pořád jsou zde další lidé a platí fyzikální pravidla. Je tedy třeba dbát na ochranu zdraví hostů (především dětí a seniorů). Je třeba respektovat, že pokud jakoukoliv elektroniku přesuneme z velmi chladného prostředí do tepla, nějaký čas ji bude nemožné používat.

A to nejdůležitější v zimě? To je jednoznačně místo konání svatby. Má-li být svatba v zimě krásná, musí být místo pro ni zvoleno opravdu pečlivě a nejlépe tak, abyste na něm z té zimy vytěžili maximum. Bylo by tedy dobré, kdyby byla na zvoleném místě vysoká pravděpodobnost sněhu a je také vhodné počítat s tím, že případný v létě zelení skrytý vizuální odpad v okolí, bude v zimě dost možná o poznání lépe vidět. Dbejte tedy na pečlivou volbu místa pro zimní svatbu a případně ji konzultujte s lidmi, kteří se vizuálnem živí. Typicky s dobrými fotografy, kameramany nebo floristy. Tito lidé obvykle vnímají celky a ne jen líbivé detaily a upozorní vás na případná vizuální úskalí.

Tak třeba se někdy v zimě uvidíme právě na vaší svatbě.